REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
6-12-2012
Awangarda w Guggenheimie

Z miłości do sztuki, albo bardziej do niekonwencjonalnych rozwiązań w sztuce, dał swoim prywatnym zbiorom drugie życie umieszczając je w miejscu dostępnym dla mniej zamożnych pasjonatów piękna, w muzeum. Mowa o Solomonie R. Guggenheimie (1861-1949) , który w 1937 r. stworzył fundację zajmującą się promowaniem sztuki nowoczesnej, dzieł pochodzących z jego prywatnych zbiorów.

Idea fundacji, propagowania sztuki nowoczesnej, jest nadal żywa. Między 15 listopada 2012, a 17 lutego 2013 w Berlinie gości wystawa malarstwa i rzeźby, na którą składają się prace najznamienitszych przedstawicieli awangardy przełomu XIX i XX wieku. Warto wymienić chociażby takie nazwiska jak Pablo Picasso, Paul Cézanne, Marc Chagall, Robert Delanuay czy Vasily Kandinsky. Dzięki hojności Katherine S. Dreirer Karla Nierendorfa, Peggy Gugenheim Justina K. Thannhauser oraz założycieli fundacji można z bliska prześledzić zmiany w sztuce między 1880 a 1930 rokiem. Udostępnione kolekcje prezentują różne nurty, jednak łączy je nowatorski (jak na ówczesne czasy) sposób ekspresji.

W drugiej połowie XIX wieku impresjoniści, czując się ograniczani w sposobie wyrazu, odrzucili narzucone przez akademików zasady. Ich bunt był uzasadniony- pragnęli wrażliwiej oddać zastany przez nich świat, pełen dynamicznych przemian i błysków światła. Picasso pod wpływem geometrycznych kompozycji Paula Cézanne zaczął tworzyć kojarzone z kubizmem uproszczone formy zastanej rzeczywistości. Rosjanin Wassily Kandinsky stworzył teorię duchowego oddziaływania czystego koloru na psychikę i prezentował ją za pomocą abstrakcyjnych form. To tylko fragment historii ale w Berlinie można nadal przeżywać rewolucyjne idee zapisane na płótnie przez nieobecnych już artystów.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier