REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
9-07-2002
Berlińska Love Parade

Historia tej wielkiej imprezy rozpoczyna się 1 lipca 1989 roku na Kurfuerstendamm w Berlinie, cztery miesiące po upadku muru berlińskiego. Wtedy to DJ DR Motte organizuje "muzyczną demonstrację" pod hasłem zrozumienia i tolerancji między narodami. Impreza gromadzi 150 uczestników. Trwająca kilka godzin zabawa na ulicach Berlina wzbudza zainteresowanie mieszkańców miasta oraz mediów.

W roku następnym liczba uczestników wzrasta do 2 tysięcy. Klimat imprezy z 1990 roku jest niepowtarzalny. Wtedy to bowiem po raz pierwszy następuje zintegrowanie młodzieży oraz mieszkańców Berlina Zachodniego i Wschodniego. Puszczają lody, ludzie wierzą w konsolidację tych dwóch tak bardzo różniących się od siebie światów.

Wspaniała zabawa w duchu braterstwa i solidarności - tak wspomina ten dzień Sebastian, uczestnik zabawy z 1990 roku. W ciągu następnych lat impreza nabiera rozmachu i światowego rozgłosu. Co roku liczba uczestników wzrasta w oszałamiającym tempie, aby w 2001 roku osiągnąć prawie 1 milion! Podobne imprezy zaczynają być organizowane w wielu innych miastach Europy.

W ostatnich jednak latach na temat love parade słychać coraz więcej negatywnych opinii, zarówno wśród mieszkańców Berlina jak i ekologów troszczących się o dobro wspaniałego parku Tiergarten. Ten ostatni narażony jest podczas zabawy na ogromną dewastację

Coraz częściej w paradzie uczestniczą pseudo-fani wszczynający bójki i zwady. Policja boryka się z groźniejszą, z roku na rok falą handlu narkotykami, a impreza zamienia się powoli w demonstrację wyzwolonych orientacji seksualnych - homoseksualistów i lesbijek.

Dzisiaj przez wielu uczestników słowo"miłość" i "parada miłości" kojarzy się tylko i wyłącznie z seksem i machaniem "cyckami" - jest to niewątpliwe spłycenie pierwotnej idei imprezy - opisuje dalej Sebastian. Takie argumenty są coraz częstsze w krytyce love parade, niestety oprócz moralności są jeszcze pieniądze i te decydują o dalszych losach parady. Ogromne dochody stanowią dla budżetu miasta nie lada gratkę. Dlatego jak na razie impreza będzie się odbywała.

W tym roku impreza odbędzie się 13 lipca.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier