REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
9-07-2002
Berlińska Love Parade

Historia tej wielkiej imprezy rozpoczyna się 1 lipca 1989 roku na Kurfuerstendamm w Berlinie, cztery miesiące po upadku muru berlińskiego. Wtedy to DJ DR Motte organizuje "muzyczną demonstrację" pod hasłem zrozumienia i tolerancji między narodami. Impreza gromadzi 150 uczestników. Trwająca kilka godzin zabawa na ulicach Berlina wzbudza zainteresowanie mieszkańców miasta oraz mediów.

W roku następnym liczba uczestników wzrasta do 2 tysięcy. Klimat imprezy z 1990 roku jest niepowtarzalny. Wtedy to bowiem po raz pierwszy następuje zintegrowanie młodzieży oraz mieszkańców Berlina Zachodniego i Wschodniego. Puszczają lody, ludzie wierzą w konsolidację tych dwóch tak bardzo różniących się od siebie światów.

Wspaniała zabawa w duchu braterstwa i solidarności - tak wspomina ten dzień Sebastian, uczestnik zabawy z 1990 roku. W ciągu następnych lat impreza nabiera rozmachu i światowego rozgłosu. Co roku liczba uczestników wzrasta w oszałamiającym tempie, aby w 2001 roku osiągnąć prawie 1 milion! Podobne imprezy zaczynają być organizowane w wielu innych miastach Europy.

W ostatnich jednak latach na temat love parade słychać coraz więcej negatywnych opinii, zarówno wśród mieszkańców Berlina jak i ekologów troszczących się o dobro wspaniałego parku Tiergarten. Ten ostatni narażony jest podczas zabawy na ogromną dewastację

Coraz częściej w paradzie uczestniczą pseudo-fani wszczynający bójki i zwady. Policja boryka się z groźniejszą, z roku na rok falą handlu narkotykami, a impreza zamienia się powoli w demonstrację wyzwolonych orientacji seksualnych - homoseksualistów i lesbijek.

Dzisiaj przez wielu uczestników słowo"miłość" i "parada miłości" kojarzy się tylko i wyłącznie z seksem i machaniem "cyckami" - jest to niewątpliwe spłycenie pierwotnej idei imprezy - opisuje dalej Sebastian. Takie argumenty są coraz częstsze w krytyce love parade, niestety oprócz moralności są jeszcze pieniądze i te decydują o dalszych losach parady. Ogromne dochody stanowią dla budżetu miasta nie lada gratkę. Dlatego jak na razie impreza będzie się odbywała.

W tym roku impreza odbędzie się 13 lipca.

Kalendarium większych wydarzeń
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
Dni Bajek od 3 do 20 listopada
Festiwal filmów krótkometrażowych od 15 do 20 listopada
Jazz Festival Berlin od 3 do 6 listopada
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier