REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
19-01-2010
Bezstresowe parkowanie w Berlinie

Niestety jak w każdej metropolii parkowanie stanowi duży problem i oczywiście duży wydatek. Ceny parkingów w centrum Berlina sięgają nawet do 3 € za pół godziny. Parkingów płatnych jest sporo aczkolwiek w godzinach szczytu można mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie centrum Berlina połączonego z zakupami polecam parkingi przy Alexanderplatz. Są one jednak płatne. Poza centrum należy uważać na tzw. strefy parkingów dla mieszkańców - tam parkować można tylko posiadając specjalne pozwolenie lub we wskazanych godzinach lub dniach tygodnia. Sporo jest również parkingów czasowych, na których postój ograniczyć należy do wyznaczonego czasu. Uwaga! Trzeba posiadać zegar parkingowy, na którym zaznaczyć godzinę zaparkowania. W przypadku braku takiego zegara wystarcza kawałek kartki i długopis, na którym wypisać trzeba godzinę w jakiej pojazd zaparkował oraz zostawić w widocznym miejscu.

Bezpłatnych parkingów można szukać również w małych bocznych uliczkach (nawet w centrum), lecz gdy ktoś się na to zdecyduje to życzę powodzenia... Znalezienie takiego miejsca graniczy z cudem. Aby jednak bezstresowo poruszać się po stolicy Niemiec najlepiej znać kilka miejsc, w których parkowanie nie kosztuje nic i łatwo jest je znaleźć.

Wszystkie większe sklepy mają swoje podziemne lub naziemne parkingi, w większości są one bezpłatne ale nie zawsze!

Najlepszym jednak rozwiązaniem jest jednak pozostawienie samochodu na którymś z bezpłatnych parkingów na obrzeżach miasta (sieć P+R) i w dalszy bezstresowy sposób kontynuować jazdę środkami komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska jest w Berlinie rozwiązana na piątkę: metro (U-Bahn), kolejka miejska (S-Bahn), autobusy, tramwaje - to wszystko stoi do Państwa dyspozycji i biorąc nawet pod uwagę koszty biletów jest to bardziej opłacalne niż parkowanie na drogich parkingach w centrum. Dla porównania bilet całodniowy w strefie A i B, który pozwala na poruszanie się prawie po całym Berlinie metrem, kolejką, autobusami, czy tramwajami kosztuje 6,10 € za osobę co wystarczy zaledwie na godzinę lub półtorej parkowania w centrum! Warto więc wszystko dobrze przekalkulować.

Naprawdę polecam taki sposób zwiedzania. Człowiek nie jest związany samochodem ani nie odlicza drogich minut postoju. Komunikacja funkcjonuje niezawodnie, można naprawdę czuć się wolnym. Tutaj można pobrać mapkę komunikacji miejskiej.

Nieprzyzwyczajonym jednak do poruszania się samochodem po wielkich miastach odradzam pakowanie się autem do centrum, może być to naprawdę stresujące.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier