REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
22-08-2008
Bunkier Honeckera

Wybudowany specjalnie na potrzeby przywódcy NRD Ericha Honeckera i jego bliskich współpracowników „Objekt 17/5001” został otwarty dla zwiedzających. Ta nowa turystyczna atrakcja Berlina już stała się przebojem sezonu.

Potężny antyatomowy schron ukończony został w 1983 roku i był w tamtych czasach najbardziej nowoczesną tego typu budowlą „Układu Warszawskiego”.

Ta masywna trzy piętrowa konstrukcja z betonu i stali jest ukryta do 70 metrów pod ziemią, mieści 176 pomieszczeń, zewnętrzne mury dochodzą do 7,5 metra grubości. Obiekt wyposażony w nowoczesne systemy wentylacji, kanalizacji, komunikacji zaprojektowany został tak aby w razie ataku nuklearnego mógł w miarę komfortowych warunkach schronić przez okres dwóch tygodni 400 osób, (najwyższych dygnitarzy oraz pracowników obsługi). Oprócz sal, kwater prywatnych wyposażonych w łazienki oraz nieskończonej plątaniny korytarzy znajduje się tam centrum dowodzenia a w sąsiedztwie schronu szereg obiektów wojskowych zapewniających dobrą komunikację i bezpieczeństwo. W projekcie przewidziano nawet system amortyzatorów, który miał niwelować wstrząsy związane z atakiem militarnym.

Bunkier położony jest ok 20 kilometrów na północny wschód od Berlina (autostrada A11, w kierunku Szczecina) w miejscowości Prenden, niedaleko Wandlitz, podberlińskiej kolonii, słynnej z luksusowych rezydencji NRD-owskich działaczy politycznych.

Zwiedzanie w programie standardowym kosztuje 20 euro i trwa ok 2 godzin. Można również za 100 euro wykupić zwiedzanie w programie poszerzonym. Wszelkie szczegółowe informacje oraz rezerwacje dokonacie Państwo na stronie www.bunker5001.com. Kompleks zwiedzać będzie można tylko do końca października.

Kalendarium większych wydarzeń
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
Dni Bajek od 3 do 20 listopada
Festiwal filmów krótkometrażowych od 15 do 20 listopada
Jazz Festival Berlin od 3 do 6 listopada
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier