REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
20-11-2011
Hamburger Bahnhof - spotkanie ze sztuką

Historia tej budowli zaczyna się w roku 1841, wtedy to władze zdecydowały się na uruchomienie połączenia kolejowego między Berlinem a Hamburgiem. Od tej pory trwały przygotowania do budowy dworca, który zaprojektowany został przez Friedricha Neuhausa i Ferdinanda Wilhelma Holza w stylu arkadowym. Budynek został oddany do użytku w 1847 roku. Niestety spełniał on swoją pierwotną funkcję jedynie przez 37 lat, gdyż położony niedaleko Lehrter Bahnhof przejął cały ruch pasażerski w kierunku Hamburga. W budynku starego dworca osiedliło się natomiast wiele prywatnych firm spedycyjnych a infrastruktura wykorzystywana była do transportu towarowego.

W 1906 roku w budynku wejściowym uruchomiono Muzeum Budownictwa i Komunikacji, w którym prezentowano eksponaty i pomoce dydaktyczne dla studentów i fachowców z branży technicznej. Ponieważ muzeum cieszyło się wielką popularnością w latach 1909 do 1916 dokonano licznych modernizacji i przebudów. W czasie drugiej wojny światowej budynek uległ znacznemu zniszczeniu, jednak większość eksponatów udało się uratować.
Część zbiorów przekazano do Muzeum komunikacji w Dreźnie część zaś trafiła do Muzeum techniki w Berlinie.

W 1987 roku zapadała decyzja, aby w zabytkowym Hamburger Bahnhof uruchomić Muzeum Sztuki Współczesnej. W latach 1990 – 1996 dokonano kolejnej rozbudowy i modernizacji na podstawie projektu Josefa Paula Kleihues. Wtedy powstało m inn., na wschód od części głównej, nowe skrzydło o długości 80m. Otwarcie muzeum odbyło się w 1996 roku. Od tej chwili muzeum cieszy się nieprzerwaną popularnością. Oprócz dzieł tak uznanych artystów jak Joseph Beuys, Roy Lichtenstein czy Andy Warchol można zobaczyć wiele interesujących instalacji i prac młodych artystów a także prezentacji multimedialnych. Hamburger Bahnhof gości również wystawy czasowe.

Na zwiedzenie muzeum trzeba zachować sobie trochę czasu bo część ekspozycji jest naprawdę interesująca a w niedzielę trzeba odstać swoje w kolejce do kasy. Bilet wstępu kosztuje nie mało – 12 euro to spory wydatek, jednak osoby gustujące w klimatach sztuki współczesnej powinny być usatysfakcjonowane. Miłośnicy architektury również znajdą coś dla siebie. Obszerne sale są wspaniałym tłem i miejscem prezentacji olbrzymich obrazów. Prace artystów, np. Warhola pt. „Mao”czy Anselma Kiefera pt. „Lillith nad morzem czerwonym” robią wrażenie nieporównywalne z reprodukcjami w albumach.

Część wystawy prezentująca tzw. sztukę multimedialną może być dla wielu osób irytująca. Warto jednak przynajmniej na nią zerknąć by wyrobić sobie opinię o współczesności. By zaobserwować nowe tendencje burzące tradycyjne podejście do dzieła. Dzieła w którym elementem nadrzędnym nie jest już forma i poczucie estetyki lecz treść będąca w wielu przypadkach zwykłym banałem.

Uwagę zwracają także wystawy tymczasowe, odbywające się w centralnej części budynku. Do 15 stycznia 2012 można oglądać „Miasta w chmurach” argentyńskiego artysty Tomasa Saraceno.

Wizyta w Hamburger Bahnhof dla wielu będzie ciekawym spotkaniem ze sztuką dla niektórych być może tylko doświadczeniem. Dla wszystkich natomiast, świetną lekcją historii wspaniałego budynku, jego funkcjonalność lub zachwytem dla pomysłowości organizatorów na ciekawe zagospodarowanie wspaniałych przestrzeni tego zabytkowego dworca.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier