REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
21-02-2002
Koniec Berlinale

Berliński 52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy zakończył się. Wyświetlono tam około czterysta filmów. Dwadzieścia dwa z nich ubiegały się o złotą statuetkę.

W tym roku, międzynarodowe jury w składzie Nicoletta Braschi (Włochy), Peter Cowie (Wielka Brytania), Renata Litvinova (Rosja), Lucrecia Martel (Argentyna), Claudie Ossard (Francja), Raoul Peck (Haiti), Declan Quinn (USA), Oskar Roehler (Niemcy), Kenneth Turan (USA), pod przewodnictwem Miry Nair (Indie) Złotym Niedźwiedziem uhonorowało ex-equo dwa filmy.

Pierwszy z nich to obraz znanego japońskiego reżysera filmów animowanych Hayao Miyazakiego zatytułowany Sen to chihiro no kamikakushi (Spirited Away), drugi natomiast jest produkcją irlandzką opartą na faktach autentycznych Bloody Sunday w reżyserii Paula Greengrassa.

Srebrną statuetkę, ku wielkiej radości organizatorów, otrzymał filmy niemieckiego reżysera Andreasa Dresena - Halbe Treppe
Srebnymi Niedźwiedziami uhonorowano również reżysera Otar Iosseliani za Lundni Matin, Halle Berry za rolę w filmie "Monster’s ball", aktora Jacques’a Gamblin oraz kompozytora Antoine’a Duhamel za, w kolejności, rolę i muzykę w francuskim filmie "Laissez-passer".

Nagrodzone filmy

Bloody Sudany. Zrealizowany z minutową dokładnością film opisuje wydarzenia z 30 stycznia 1972 r. Tego dnia w Irlandii, w mieście Londonderry doszło do masakry wielu niewinnych, nieuzbrojonych ludzi, uczestniczących w manifestacji przeciwko dekretowi brytyjskiego rządu, zezwalającego na prewencyjne aresztowania. Ten dzień zapisał się w historii jako "Krwawa Niedziela" i był początkiem wojny domowej w Irlandii Północnej. Film Paul Greengrassa kręci się wokół czterech głównych bohaterów, wywodzących z różnych środowisk (protestant, katolik, generał wojskowy i zwykły żołnierz), którzy w jakiś sposób wplatani są w wydarzenia z 30 stycznia.

Paul Greengrass urodzony w Cheam w 1955 jest reżyserem, pisarzem i dziennikarzem. Od dziesięciu lat prowadzi prace na dokumentalną serią "World in Action". Jako jedne z pierwszych sfilmował równię strajk głodowy członów IRA w wiezieniu Maze. Artystka kręci wiele filmów dla telewizji, choć ma już na swoim koncie kilka długometrażowych filmów w tym "The theory of fight" z Kenneth Branagh w roli głównej.

Sen to chihiro no kamikakushi. Dziesięcioletnia dziewczynka o imieniu Chihiro, poprzejściu przez tunel przypadkowo trafia wraz ze swoimi rodzicami do dziwnego świata zamieszkałego przez bóstwa i różne dziwne stwory. Do owej krainy ludzi przyjmuje się rzadko, lub zmienia się ich w zwierzęta. Tak się właśnie dzieje z rodzicami dziewczynki. Ona sama uchodzi czarodziejskim kaprysom, ale zmuszona jest do podjęcia ciężkiej pracy w łaźni rządzonej przez czarownicę. Dostaje też nowe imię - Sen.

Hayao Miyazaki, japoński reżyser filmów animowanych, urodzony w 1941 r. w wielodzietnej rodzinie. Po ukończeniu studiów na wydziale ekonomi i nauk politycznych dostaje prace w wytwórni filmów animowanych Tôei Aniamtion. Zaczyna jako animator. W kolejnych latach często zmienia wytwórnie filmowe, w 1986 r. zakłada własne studio Ghibli wraz z Isao Takahatą poznanym jeszcze w Tôei. Artysta bierze udział w ponad stu produkcjach filmowych. W Polsce reżyser znany z kilku filmów emitowanych przez telewizję w Canal Plus m.in. Mój sąsiad Totoro (Tonami no Totoro), Szkarłatny pilot (Kurenai no buta) oraz z filmu wyświetlanego w kinach w 2000 r. - Księżniczka Mononoke (Mononoke Hime).

Halbe Treppe. Dwie przyjażniące się pary małżeńskie około czterdziestki zaczynają zauważać że ich życie jest zamienia się powoli we wspomnienia. Codzienne sprawunki są już tylko rutyną, w ich życiu nie dzieje się nic nowego. Jedna para - Karin i Chris, nie ma nic sobie do powiedzenia, w drugiej mąż Uwe całymi dnia pracuje zaniedbując żonę Ellen i dzieci. Taki stan rzeczy doprowadza Ellen do poszukiwań nowego szczęścia w ramionach Chrisa, znudzonego dotychczasowym, niezmiennym życiem.

Andreas Dresen urodzony w 1963 r. w Ger. Od 1979 roku kręci swoje pierwsze amatorskie filmy. W latach 1984-85 jest technikiem dżwiękowym w teatrze w Schwein, a między 1958 i 1986 r. odbywa staż w studiu filmów pełnometrażowych Defa. Studiuje reżyserię w szkole Konrad Wolf w latach 1986-1991. Od 1990 do 1992 r. uczy się w berlińskiej Akademii Sztuk pod okiem Günter Reisch , gdzie staje się oficjalnie scenarzystą i reżyserem.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier