O Berlinie
REKLAMA
Jesteś w » Strona główna » Jak odkrywać Berlin » O Berlinie

Berlin był stolicą Niemiec w latach 1871 - 1945 oraz od 1991 r. do dziś. Położony jest na Pojezierzu Brandenburskim (land Brandenburg) w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej pomiędzy rzeką Sprewą a Hawelą. Jego powierzchnia to ok. 900 km2 a liczba mieszkańców ok. 3,5 mln. Miasto podzielone jest na 12 dzielnic tzw. Berzirke (do 2001 r. podział administracyjny miasta dzielił Berlin na 23 dzielnice) .

Prawa miejskie Berlin otrzymał w XIII w. Od 1486 r. mieściła się tu rezydencja elektorów brandenburskich, a od 1709 stolica Prus.

Dziś Berlin jest olbrzymim ośrodkiem przemysłu elektronicznego i elektromechanicznego, posiada również rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, precyzyjny, poligraficzny, chemiczny, środków transportu, odzieżowy i spożywczy. Swoją siedzibę ma tutaj wiele, liczących się w świecie przedsiębiorstw handlowych, banków i innych instytucji finansowych.

Miasto to również znaczące centrum handlowe (międzynarodowe targi, wystawy), turystyczne, kulturalne oraz naukowe. W Berlinie mieści się wiele uczelni jak np. Uniwersytet Humbolta założony w 1810 r., Technische Universität (1946), Freie Universität (1948), oraz inne szkoły wyższe m.in. ekonomiczne, sztuk pięknych, filmowe i TV.

Stolica Niemiec jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Kolejowo łączy Europę wschodnią z zachodnią, działają tutaj lotniska (Shönefeld i Tegel), a wokół miasta biegnie drogowa obwodnica (Ring) połączona z siecią autostrad.

W samym mieście działa metro (U-bahn) oraz kolejka podmiejska (S-bahn). Umiejscowiony jest tutaj również port śródlądowy połączony kanałami z Odrą, Łabą i Renem.

Po II wojnie Światowej w berlinie istniał wspólny zarząd wojsk okupacyjnych (4 sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki). Przełomową datą był rok 1989, wtedy to bowiem nastąpiła rozbiórka muru berlińskiego oddzielającego dwa Światy. Zaczął się nowy etap w rozwoju i urbanistyce miasta.

Od 1951 r. Berlin jest miejscem corocznie organizowanych festiwali (m.in. Berlinale, Berlin Festwochen), wystaw i targów (największe targi produktów rolnych Grüne Woche). W 1975 r. otwarto w stolicy Międzynarodowe Centrum Kongresowe ICC.

W Belinie znajdziemy także ponad 170 muzeów i galerii sztuki, oferujących zwiedzającym niesamowite doznania estetyczne. Najważniejsze z nich to: Muzeum Pergameńskie, Neue Nationalgalerie, Alte Nationalgalerie, Bodemuseum, Naturmuseum, Ägyptisches Museum, Deutsches Historisches Museum, Haus am Checkpoint Charie.

Ponadto w Belinie można znaleźć dwa ogrody zoologiczne w tym jedno z najstarszym w Europie akwarium, Stadion Olimpijski zbudowany na XI Igrzyska oraz liczne zielone tereny oraz kompleksy leśne (m.in. Grünewald z jeziorem Wannsee).

REKLAMA
Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
REKLAMA
Berlin O Berlinie
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier