Plac Poczdamski
REKLAMA
Jesteś w » Gdzie się wybrać w Berlinie » W dzień » Ciekawe miejsca i zabytki » Plac Poczdamski

Adres:
Potsdamer Platz
10785 Berlin (Mitte)

U-Bahn  U2 Potsdamer Platz
U-Sahn  S1, S2, S25 Potsdamer Platz
Autobus  200, 347, M41, M48, M85, N2

Plac Poczdamski (Potsdamer Platz) to jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Jego nowoczesna, zapierająca dech w piersiach zabudowa powstała w ostatnim dziesięcioleciu.

W czasie podziału Berlina, Plac poczdamski znalazł się na granicy Wschodu i Zachodu, dlatego szybko się wyludnił. Po zjednoczeniu, ponownie postanowiono pusty plac wdrożyć w życie, ponieważ był on atrakcyjnym miejscem, położonym w centrum miasta. Podzielono teren placu na cztery części. Każda z nich została sprzedana innemu inwestorowi. Nowi właściciele zobowiązali się zbudować tutaj nowoczesne budynki. Planem urbanistycznym całego placu zajął się słynny architekt Renzo Piano (ten od Lotniska Kansai International w Osace oraz paryskiego Centrum Pompidou).

W tym czasie, Potsdamer Platz stał się największym placem budowy w całej Europie.

Najbardziej znaczącymi budowlami placu są obecnie Sony Center - monolityczna konstrukcja o elewacji ze szkła i stali, z charakterystycznym parasolem, zaprojektowane przez Helmuta Jahna oraz siedziba Daimler-Chrysler według projektu Richarda Rogersa.

W kompleks Sony Center została wbudowana pozostałość po dawnym Hotelu Esplanade. W tym celu przesunięto o 75 metrów zabytkową Salę Cesarską. Jej fasadę obłożono szkłem, tak aby turyści mogli podziwiać stare wnętrza.


Lokalizacja na mapie:
Galeria Plac Poczdamski
REKLAMA
REKLAMA
Berlin inne Ciekawe miejsca i zabytki
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2017 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier