REKLAMA
Berlin Wybrana wiadomość
22-09-2002
Wybory 2002

Niedziela 22 września 2002 r. była w Berlinie dniem, który upłynął pod znakiem pasjonujących i nerwowych wyborów. Jeszcze nigdy bowiem w powojennej historii państwa nie było głosowania z tak równo podzielonym elektoratem.

Jeszcze parę miesięcy temu, niemieckie sondaże przedwyborcze zdecydowanie dawały mandat kanclerski chadekowi Edmundowi Stoiberowi (CDU/CSU). W swojej kampanii, były premier Bawarii, bardzo duży nacisk kładł na walkę z coraz bardziej nękającym Niemcy bezrobociem. Jego konserwatywne i stanowcze poglądy dotyczące zmniejszenia liczby przyjmowanych imigrantów bardzo podobały się zawieszonym i bez pracy Niemcom.

Katastrofa naturalna, jaką była powódź zmieniła trochę bieg rzeczy. Bardzo sprawna praca rządu Gerharda Schroedera (SPD) pomagająca powodzianom w powrocie do normalnego życia, oraz silne stanowisko Kanclerza, stanowczo nieopowiadające się za akcją zbrojną w Iraku, przysporzyło Schoederowi wielu nowych zwolenników.

Taki obrót spraw zasadził, iż ostatnie przedwyborcze sondaże dawały socjaldemokratom nieco większe poparcie aniżeli chadekom.

Do głosowania uprawnionych było ponad 61 mln. ludzi. Jak wynikało z podliczeń ilości głosów (również korespondencyjnych), wybory te cieszyły się największą frekwencją od czasu zjednoczenia Niemiec.

SPD oraz CDU największe partie uzyskały dosłownie identyczne wyniki 38,5 %. Szala zwycięstwa przesuwa się jednak na stronę Schroedera, gdyż największy koalicjant SPD czyli partia Zielonych uzyskała lepszy rezultat niż siostrzana partia chadeków czyli FDP. W konsekwencji koalicja SPD-Gruene ma przewagę ok. 5 mandatów co pozwala na wybór własnego kanclerza. To oznacza, że kadencja Gerharda Schroedera nie była tylko czteroletnim epizodem w historii Niemiec.

Do Bundestagu nie weszło PDS, (odpowiednik polskiej SLD) socjaldemokratyczna partia z rodowodem postkomunistycznym, nie uzyskała ona bowiem wymaganego 5% progu. Widać więc wyraźnie iż nawet Niemcy ze wschodniej części kraju już na dobre pożegnali się z komunizmem.

Kalendarium większych wydarzeń
Międzynarodowe Targi Grüne Woche od 20 do 29 stycznia 2017
Berlin Fashion Week (styczeń) od 17 do 19 stycznia 2017
Sylwester miejski od 30 grudnia 2016 do 1 stycznia 2017
Zeughausmesse - Targi Sztuk Dekoratywnych i Designu od 8 do 11 grudnia
REKLAMA
REKLAMA
Berlin blog posts
Święto Muzyki
Już jutro - 21 czerwca w całym Berlinie rozbrzmiewać będą różne dźwięki. Paryż zaczął tę (...)
[20-06-2016]  więcej
Majówka rowerowa
Majówka trwa. Berlin to idealne miejsce na rowerowe wypady, gdyż w niemieckiej stolicy to (...)
[1-05-2016]  więcej
Letnie wyprzedaże
Letnia wyprzedaż w Berlinie trwa! Oficjalnie rozpoczęła się 27 lipca. Ma potrwać około dwa (...)
[31-07-2015]  więcej
Open Air Gallery
Już za dwa dni tj. 7 czerwca stylowy most - Oberbaum (Oberbaumbrücke) łączący Kreuzberg z (...)
[5-06-2015]  więcej
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2016 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier